fbpx

Jakie potrzebne dokumenty do sprzedaży mieszkania należy przygotować?

Paulina Maciejczyk 11 kwietnia 2021

Jeżeli chcesz sprzedać swoje mieszkanie, musisz przygotować odpowiednią dokumentację. Dzięki niej notariusz oraz doradca ds. nieruchomości może zweryfikować między innymi Twoje prawo do zbycia lokalu. Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania własnościowego będą niezbędne? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Spis treści:

Dokumenty do sprzedaży mieszkania – podstawa prawna

Jeżeli dysponujesz nieruchomością i planujesz ją sprzedać, masz do tego prawa. Musisz przygotować jednak szereg dokumentów, które pozwolą na legalną i bezpieczną transakcję. Sprzedaż mieszkania jest możliwa wyłącznie, gdy posiada status odrębnej nieruchomości. Co to oznacza? Sprzedający musi posiadać przede wszystkim pełną własnością, być mieszkaniem własnościowym. 

Odrębna własność oznacza całkowite prawo do nieruchomości, która stanowi samodzielny lokal. Dotyczy zarówno gruntu pod budynkiem oraz jego części i urządzeń niepodlegających wyłącznemu użytku innych właścicieli. Najważniejsze regulacje na ten temat znajdują się w ustawie 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388). 

W przypadku mieszkań obowiązują nieco inne zasady. Lokal stanowi przedmiot prawa własnościowego. Właściciel zyskuje udziały w nieruchomości wspólnej. Należy jednak zwrócić uwagę, że mieszkanie własnościowe nie wiąże się z wyłącznym prawem do gruntu oraz części budynku i urządzeń niesłużących wyłącznie do użytku właścicieli lokalu.

Jeżeli posiadasz lokal stanowiący odrębną własność, prawo do niej jest z udokumentowane za pomocą księgi wieczystej. Jest to więc podstawowy dokument stwierdzający, że osoba sprzedająca to właściciel mieszkania. Właściciel może posiadać również spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. 

Najważniejsze regulacje dotyczące takiej sytuacji znajdziesz w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27). Prawo spółdzielcze własnościowe może wiązać się ze zwolnieniem z obowiązku założenia księgi wieczystej, czyli również jej dostarczenia podczas sprzedaży.

Jak przebiega sprzedaż mieszkania? Dokumenty

Odpis z księgi wieczystej to dopiero początek formalności, które umożliwią sprzedaż mieszkania. Dokumenty to jedno, ale warto zwrócić również uwagę na cały proces zbycia nieruchomości. Realizacja takiej transakcji wymaga pełnego zaangażowania. Dlatego warto powierzyć ten proces specjalistom. 

Jeżeli interesuje Cię szybka sprzedaż mieszkania, dokumenty i formalności mogą spowodować opóźnienia, ale nie zawsze. Doradcy ds. nieruchomości pomogą Ci sprawnie przebrnąć przez ten proces. Jak przebiega sprzedaż mieszkania?

Pierwszy krok to przygotowanie mieszkania do sprzedaży oraz stworzenie zdjęć.

Następnie należy przygotować atrakcyjną ofertę sprzedaży oraz dodanie jej w odpowiednich miejscach, by znaleźć potencjalnych kupujących.

Kolejny krok to prezentacja mieszkania osobom zainteresowanym zakupem nieruchomości. 

Jeżeli znajdzie się potencjalny kupiec, należy dopełnić wszelkich formalności, by transakcja została zrealizowana. Pojawia się jednak pytanie, czy dopiero w tym momencie będzie konieczne dostarczenie dokumentów? 

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania własnościowego za pośrednictwem agencji nieruchomości to nie tylko tytuł prawny do lokalu, ale również numer księgi wieczystej i odpis z księgi oraz zaświadczenie o opłaconym czynszu. Co będzie potrzebne później?

Sprawdź artykuł: Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż? Koszt wyceny mieszkania!

Podstawowe dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania własnościowego

Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy biura nieruchomości, podstawowe dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania mogą być konieczne już na etapie zgłoszenia się do doradcy. Tak, by miał on pewność, że przyjęta nieruchomość jest na pewno własnością klienta. W takiej sytuacji może wystarczyć podstawa nabycia lokalu.

Od tego zaczynamy dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania. Może być to między innymi: wypis aktu notarialnego, odpis postanowienia sądu. Warto zwrócić uwagę, że jest to dokument stanowiący tytuł prawny do lokalu. Co jeszcze może być konieczne? 

Podstawowe dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania zależą od sposobu nabycia nieruchomości. W przypadku nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia należy dostarczyć postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub wypis aktu poświadczenia dziedziczenia. 

Jeżeli otrzymałeś mieszkanie w spadku lub w wyniku darowizny po dniu 1 stycznia 2007 roku, musisz przygotować również zaświadczenie z urzędu skarbowego. Powinno informować, czy nabywca uregulował podatek, o przedawnieniu zobowiązania lub zwolnieniu z tego obowiązku. 

To nie koniec! Należy dostarczyć również zaświadczenie o zameldowaniu mieszkańców lokalu, a także specjalne zaświadczenie o braku zadłużenia i zaległości w spółdzielni. 

Sprawdź również artykuł: Jak szybko sprzedać mieszkanie? Sprzedaż mieszkania krok po kroku!

Sprzedaż mieszkania – formalności w przypadku prawa własnościowego spółdzielczego

Jeżeli interesuje Cię sprzedaż mieszkania, formalności mogą nie kończyć się na powyższych dokumentach. W przypadku prawa własnościowego spółdzielczego jest to bardziej zawiłe. Należy zwrócić uwagę na konieczność dostarczenia takich dokumentów jak: 

  • zaświadczenie o byciu członkiem spółdzielni,
  • dokument potwierdzający prawo własnościowe spółdzielcze,
  • zaświadczenie ze spółdzielni o przydziale lokalu.

Jeżeli posiadasz takie prawo i interesuje Cię sprzedaż mieszkania, formalności obejmują również powyżej wymienione dokumenty. Do aktu notarialnego może być niezbędne dostarczenie także innych pism. 

Dodatkowe dokumenty do sprzedaży mieszkania

Warto zwrócić uwagę, że powszechną praktyką jest podpisywanie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania. W takim przypadku należy dostarczyć również takie pismo. Dokumenty do aktu notarialnego, o które może poprosić notariusz, to zgoda drugiego małżonka w przypadku sprzedaży wspólnej nieruchomości oraz wypis aktu notarialnego potwierdzający umowę majątkową małżeńską.

Jeżeli chcesz zbyć nieruchomość obciążoną hipoteką, będą potrzebne dodatkowe dokumenty przy sprzedaży mieszkania. W tym przypadku należy przygotować oświadczenie wierzyciela hipotecznego o aktualnej wysokości zadłużenia oraz terminie i warunkach zwolnienia hipoteki, kiedy nastąpi pełna spłata wierzytelności czy też oświadczenie wierzyciela o zgodzie na wykreślenie hipoteki.

Dokumenty przy sprzedaży mieszkania, które mogą być konieczne, to również zaświadczenie z Urzędu Gminy dotyczące położenia nieruchomości poza obszarem rewitalizacji. Te dokumenty musi przygotować dotychczasowy właściciel mieszkania. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że pewne wymagania dotyczą również kupca, który chce sfinansować zakup poprzez kredyt. W takim przypadku dokumenty do aktu notarialnego obejmują również umowę z bankiem wraz z wszystkimi załącznikami.

Podsumowanie: Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania?

Powyżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego, jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania będą potrzebne. Należy pamiętać, że dokumentacja może się różnić w zależności od sytuacji oraz prawa własności. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji lub pomocy w skompletowaniu dokumentacji, zgłoś się do nas! Zajmiemy się kompleksową obsługą sprzedaży Twojego mieszkania!

Call Now ButtonZadzwoń do doradcy